Transport kolejowy towarzyszy ludzkości od dziewiętnastego wieku. Do dzisiaj ma zastosowanie w przemyśle, transporcie pasażerskim, czy w siłach zbrojnych. Sprawdź, co czyni ten rodzaj transporty, tak bardzo ciekawym.
Pociągi towarowe
Transport kolejowy jest, jedną z wielu dostępnych na rynku, usługą spedycyjną. Wykorzystuje on do tego specjalne pociągi, przystosowane do ciągnięcia dużego obciążenia. Przeznaczone są do przewozu dużych ładunków, często w ilościach masowych. W zależności od rodzaju transportu, wykorzystuje się inny pociąg. Wśród nich, należy wyróżnić przede wszystkim:
- pociągi odcinkowe – stosowane podczas przejazdów pomiędzy stacjami rozrządowymi;
- pociąg towarowy intermodalny – przeznaczony do przewozu jednostek ładunkowych, na przykład kontenerów;
- pociągi towarowe grupowe – mogą używać tych samych, lub różnych rodzajów wagonów towarowych;
- pociągi towarowe bezpośrednie – przewożą jeden rodzaj ładunku, przykładem może być miał węglowy;
Pociągiem szybko i ekologicznie!
W bardzo wielu sytuacjach, transport dóbr przy użyciu pociągu towarowego, może okazać się o wiele szybszy, niż transport przy użyciu samochodu. Pociągi przecież nie stoją w korkach, ani w kolejkach na granicy. Dodatkowo, pociągi są narażone na znacznie mniejszą ilość wypadków, w porównaniu do ich młodszych kuzynów. Dzięki możliwości przetransportowania dużej ilości towaru za jednym razem jest to często wykorzystywany środek w Rhenus Logistics. Transport kolejowy sprawdza się jako tańszy zamiennik transportu wodnego, powietrznego i samochodowego. Ponadto, warto zaznaczyć, że emisja spalin w pociągach jest wielokrotnie mniejsza od samochodów. Transport kolejowy, według wyliczeń ekspertów, wydziela zaledwie 1,3% skażonego powietrza, podczas gdy wśród samochodów wskaźnik ten osiąga szokujące 98,7%.
Polski transport kolejowy
Pierwsza linia kolejowa powstała w granicach naszego kraju w 1842 roku, podczas zaborów. Łączyła ona Wrocław z Oławą, a później została przedłużona do Brzegu. Aktualnie w Polsce mamy aż stu trzech przewoźników, którzy mają licencję na przewóz osób i towarów. Wiele osób narzeka na stan transportu kolejowego w Polsce, głównie ze względu na to, jak często wygląda podróż zwykłego Kowalskiego. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że od lat sytuacja ta się poprawia. Usprawnienia i modernizacje nie przebiegają może tak szybko, jak na zachodzie, jednak nie można zapominać, że w porównaniu do okresu sprzed dwudziestu lat, wygląda to o niego lepiej.
Ciekawostki
Świat transportu kolejowe jest bardzo ciekawy. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy technologia posuwa się do przodu w „zastraszającym” tempie. Najszybszy pociąg świata, pochodzący z Japonii, osiągnął na testach rekordową prędkość 603km/h. Ale nie można zapominać o bardziej tradycyjnych metodach podróży. Przykładem może być najdłuższa podróż pociągiem na świecie. Trwa ona dwa tygodnie. Zaczynając od Portugalii, zwiedzamy prawie całą Europę i Azję, lądując na koniec w Wietnamie.