Atrakcje w pobliżu Ślęży

Wiele osób z pewnością marzy o własnej nieruchomości w spokojnej, zielonej okolicy, gdzie można napawać się czystym powietrzem i kontemplować przyrodę. Jednak, żeby z biegiem czasu nie popaść w monotonię, warto wybrać miejsce, które cieszy się atrakcjami i ciekawostkami turystycznymi. Taką miejscowością właśnie jest Sobótka, położona nad Czarną Wodą u podnóża góry Ślęży. Ze względu na swoje atrakcyjne położenie, nie tylko krajobrazowe, lecz także fakt, że miejscowość ta znajduje się nieopodal Wrocławia, bardzo często powstają tam inwestycje, oferujące nowe mieszkania Sobótka. Warto zatem dowiedzieć, jakie atrakcje oferuje to malownicze miasteczko oraz jego okolica.

Zabytki

Przede wszystkim zaznaczyć należy, że samo miasto wpisane jest na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa jako ośrodek historyczny. Ponadto miejscowość ta oraz jej okolica cechuje się wieloma zabytkami, takimi jak: kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła wybudowany w 1739 roku, ratusz z XIX wieku, plebania z przełomu XVII/ XVIII wieku, czy też sanktuarium św. Anny Samotrzeciej z XIV wieku.

Ślężański Park Krajobrazowy

W okolicy Sobótki znajduje się bardzo znany Ślężański Park Krajobrazowy, który powstał w 1988 roku. Położony jest on na Przedgórzu Sudeckim, a swoją objętością obejmuje Masyw Ślęży oraz Jańską Górę. W pierwszym z nich wyróżnia się cztery grupy górskie: najwyższa to Ślęża, a sąsiadują z nią góry: Wieżyca, Gozdnica i Stolna. Od południa otaczają Ślężę góry: Radunia oraz Świerczyna, a także pasmo Wzgórz Oleszeńskich. Nieopodal ciągnie się także pasmo Wzgórz Kiełczyńskich wraz z najwyższym wzgórzem – Szczytną.

W tym dziale  Uroki Holandii to nie tylko Amsterdam

Największą atrakcją znajdującego się w pobliżu Sobótki Ślężańskiego Parku Krajobrazowego jest sama Góra Ślęża, która mierzy 718 m n.p.m. Stanowi ona główny cel pieszych wędrówek turystycznych. Co ważne, jej partie szczytowe są rezerwatem przyrody, wobec czego turyści ją odwiedzający powinni zachować szczególną ostrożność. W okolicy Góry Ślęży znajduje się kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, który wybudowany został na miejscu dawnego zamku książęcego. Ponadto za kościołem znajduje się wieża widokowa z 1913 roku, dostępna dla wszystkich, ze szczytu której można podziwiać malowniczą okolicę.
Ciekawostką jest także znajdująca się w pobliżu świątyni kamienna rzeźba kultowa o nazwie „Niedźwiedź”, pochodząca z czasów przedchrześcijańskich. Jest to bardzo popularny element pamiątkowych fotografii z tej okolicy.
Warto zwrócić także uwagę na źródła w Masywie Ślęźy. W rejonie tym występują źródła szczelinowe grawitacyjne, które od wieków wykorzystywane były jako źródła rytualne, a obecnie są źródłami wody pitnej.

Podsumowując, zarówno miasto Sobótka, jak i jej okolica, ze względu na bardzo malownicze krajobrazy, są niezwykle atrakcyjnym miejscem do zamieszkania dla osób ceniących sobie spokój i bliskość natury. Wobec tego rozwój inwestycji na tym terytorium jest bardzo intensywny, a nowe mieszkania w Sobótce są bardzo pożądane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *