Obowiązkowe wyposażenie każdego rowerzysty

Co każdy rowerzysta powinien mieć zawsze obowiązkowo ze sobą? Dla wielu osób odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna. Tymczasem wystarczy zajrzeć do znowelizowanego kodeksu drogowego, gdzie zostało to w sposób szczegółowy określone. Co więc zalicza się do niezbędnego wyposażenia roweru?

Dzwonek, światełka i odblask

Dzwonek wydaje się wprawdzie elementem dość przestarzałym, ale wciąż znajduje się w kodeksie drogowym. Niewiele osób wykorzystuje go w praktyce, gdyż bywają irytujące. Jednak zgodnie z prawem muszą znajdować się przy każdym rowerze. Klasyczne trąbki są bardzo głośne, tymczasem w przypadku sygnałów dźwiękowych z pojazdów drogowych, maksymalna dopuszczalna liczba decybeli to 93.

Niezbędne są zawsze również światełka. Może to być dynamo, reflektory różnego rodzaju lub tzw. pchełki, czyli niewielkie źródła światła zapinane na sztycy lub wokół kierownicy. Szczególnie istotne są jesienią i zimą, gdy dni stają się coraz krótsze. Przepisy nie regulują stopnia ich jasności, więc w tym przypadku decyzja należy do rowerzysty. Podczas jazdy po dobrze oświetlonych miejskich ulicach wystarczające są już pchełki. Natomiast poza terenem zabudowanym lepiej zaopatrzyć się w dobrej jakości reflektor, który jest gwarancją bezpieczeństwa na drodze. Nie wolno jednak ustawiać go w sposób oślepiający osoby nadjeżdżającej z przeciwnej strony.

W tym dziale  Najpopularniejsze kierunki wakacyjne w Bułgarii

Kolejnym ważnym elementem jest czerwony odblask. Według kodeksu drogowego musi się on znajdować na wyposażeniu każdego roweru i nie może mieć kształtu trójkąta. Niestety kamizelka odblaskowa nie spełnia w tym wypadku regulacji prawnych.

Sprawne hamulce i co jeszcze?

Ponadto każdy rower powinien posiadać przynajmniej jeden działający hamulec – torpedo, szczękowy tarczowy v-brake, bębnowy itd. To kwestia bardzo ważna ze względów bezpieczeństwa samego rowerzysty. W tym przypadku niezgodne z obowiązującymi przepisami są wszelkiego rodzaju rowery miejskie, gdzie hamulców nie ma. Warto bowiem pamiętać, że tzw. ostre koło nie jest hamulcem.

Rowerzyści nie mają natomiast obowiązku noszenia kamizelek odblaskowych. Odblaski są niezbędne tylko w przypadku osób poruszających się pieszo po zmroku poza terenem zabudowanym, w przypadku cyklistów wystarczające są lampki. Chociaż oczywiście kamizelki zwiększają widoczność, co wpływa na znaczną poprawę bezpieczeństwa na drodze. W Polsce nie obowiązuje również jak dotąd także nakaz jazdy w kasku, choć rzeczywiście planowano przez jakiś czas wprowadzenie takiego przepisu.

Czym grozi brak odpowiedniego wyposażenia rowerowego?

Niestety rowery często nie posiadają w standardowym wyposażeniu wszystkich niezbędnych, zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu drogowego, elementów. To więc na rowerzyście ciąży obowiązek zaopatrzenia się wymagane akcesoria i sprzęt. Brak sprawnych hamulców, światełek, czy odblasków, grozi przede wszystkim wysokim mandatem ze strony policji lub straży miejskiej. Warto jednak mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo na drodze i zainwestować w elementy określone w ustawie.

W tym dziale  Jakie dozowniki do mydła są najoszczędniejsze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *