Torba podróżna, pierwsza z brzegu czy jako wynik starannych poszukiwań?

Okres wakacyjny sprzyja zakupom toreb podróżnych. W niemal każdym sklepie i markecie na półkach stoją wyeksponowane różne modele, różniące się przeważnie wielkością kolorem. Wiele z nich jest także w promocji często wg. Sprzedawcy dość sporej. Ale czy warto kupować pierwszą z brzegu torbę podróżną, która odpowiada jedynie wielkością, którą potrzebujemy?

Torby podróżne nie kupuje się na jeden sezon. Często mają służyć przez co najmniej kilka lat. Przez ten czas leżą w szafie, okazjonalnie są używanie podczas wyjazdów, czasami pożyczane komuś w rodzinie. Nie istotny jest cel, dla którego torba jest wyciągnięta z schowka, istotny jest to, by wytrzymałą transport. Ale czy każda torba na to pozwoli?

Kwestia pierwsza: rozmiar

Sprawa rozmiaru jest dość oczywista. Można się spotkać z małą, średnią lub duża torbą pod®różną. Ich rozmiary są różne dla każdego producenta, ale przeważnie są szyte rozmiarowo pod wymogi najpopularniejszych linii lotniczych.

Mała torba sprawdzi się tylko jako pomoc doraźna w transporcie rzeczy. Najbardziej uniwersalna jest torba średnia o rozmiarach 56 x 45 x 25 cm, w sam raz na duży bagaż podręczny do samolotu, Wielkie torby wielkości 149 x 119 x 171 cm są już na dłuższe podróże i pozwalają spakować niemal wszystko, co ze sobą weźmiemy.

W tym dziale  Jak przygotować się do wakacji w ciepłych krajach?

Istotne są kółka

Torba podróżna na kółkach musi pokonać wiele rodzajów nawietrzni. Asfalt, kostka brukowa, żwir a nawet piasek. Przez tan czas utrzymują kilkudziesięciokilowy ciężar. Z tego powodu są najczęściej niszczonym elementem w torbach podróżnych.

W tanich jedna para kółek jest mocowana na stałe. Są one wykonane z plastiku, czasem obite gumą, która szybko się zdziera, często po pierwszej podróży. Uszkodzenie kółek wiąże się z koniecznością kupna całej torby, chyba że chcesz ją nosić jak torebka damską, ale o wadze 10 kg lub więcej.

Wiedząc to, kup torbę o wymiennych kółkach. W razie uszkodzenia pozwoli to na założenie nowych. Powinny być obite nie guma, a kauczukiem. Szukaj toreb o czterech kółkach, które lepiej rozłożą ciężar torby, dzięki czemu posłużą znacznie dłużej.

Nie zgub rzeczy po drodze

Czasami może się zdarzyć, że ledwo udało się zmieścić wszystko w jednej torbie. W takich sytuacjach torba jest narażona na wysokie naprężenia i nie każda to wytrzyma.

Torba podróżna powinna być wykonana z wysokiej jakości materiału. Może być to plastik, która dzięki swojej sztywności zabezpieczy dodatkowo rzeczy w środku. Torba materiałowa z kolei jest wygodniejsza w przechowywaniu.

W obu typach toreb nie powinno się wybierać takiej o bardzo cienkim, plastikowym zamku błyskawicznym. Lepiej zdecydować się na zamek o grubszych ząbkach, które są bardziej wytrzymałe. Plastikowe jednak mają tendencję do łamania ząbków, dlatego lepiej poszukać modelu z metalowym zamkiem błyskawicznym,., aby  w czasie transportu nie pogubić swoich rzeczy.

W tym dziale  Zimowe wyjazdy - czy to dobry pomysł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *