Zimowe wyjazdy – czy to dobry pomysł?

O ile wyjazdy podczas letnich wakacji nie podlegają dyskusji i są dobrym pomysłem, o tyle wyjazdy podczas ferii zimowych poddawane są różnym wątpliwościom. Czy warto gdzieś wyjechać, kiedy za oknem są niskie temperatury? Czy zimowiska naprawdę stanowią atrakcję dla dzieci? Pytań dotyczących wyjazdów zimą jest całe mnóstwo.

Czy zimowe wyjazdy są dobrym pomysłem?

Każdy uczeń i student z upragnieniem czeka na choć kilka wolnych od nauki dni. Jesienna słota i krótkie, często ponure zimowe dni niekorzystnie wypływają nie tylko na zdrowie, ale i samopoczucie młodych organizmów. Lecz gdy nadchodzą te wyczekane chwile, dzieci i nastolatki spędzają je głównie w zamkniętych i niewietrzonych pomieszczeniach przed telewizorem lub z nosem w smartfonie albo tablecie. To oczywiście nie gwarantuje prawdziwego wypoczynku. Dobrze spędzone ferie powinny być spędzone aktywnie (najlepiej na świeżym powietrzu), a rodzaj zajęć powinien odbiegać od tych, które są codziennością podczas roku szkolnego. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest zimowy wyjazd.

Gdzie wyjechać i co robić podczas wyjazdu zimą?

„Ferie w mieście”, „Ferie w szkole”, „Zimowisko” to tylko niektóre z haseł biur podróży czy instytucji kulturalnych reklamujących sposób na spędzenie zimowych wakacji, które pojawiają się już w listopadzie i grudniu. Dużo ofert dotyczy wyjazdów w góry, gdzie na obozach dzieci mogą, pod okiem doświadczonych instruktorów, nabywać nowych umiejętności tj. szusowania na nartach i deskach snowboardowych. Choć jest to spory wydatek, ponieważ sam wyjazd do tanich nie należy, a dodatkowo dziecko należy wyposażyć w odpowiedni sprzęt (narty lub deska, kurtka, spodnie, termoaktywna bielizna, obuwie oraz kask), warto wcześniej zabezpieczyć środki w domowym budżecie – przeżyte wrażenia będą niezapomniane. Są i inne aktywne zimowiska – tematyczne np. taneczne, muzyczne, fotograficzne, taneczne itp. nie związane z uprawianiem zimowych sportów. Oferta na spędzanie czasu podczas ferii jest tak bogata, że każdemu dziecku można zaproponować takie zimowisko, które mu się spodoba, pomoże spełnić marzenia, podczas którego nie będzie się nudziło.

W tym dziale  Torba podróżna, pierwsza z brzegu czy jako wynik starannych poszukiwań?

Dlaczego jeszcze warto wyjeżdżać?

Zmiana otoczenia, możliwość poznania nowych ludzi, czas na rozwijanie własnych zainteresowanie lub na znalezienie nowych zainteresowań – długo można by jeszcze wymieniać zalety zimowych wyjazdów. Dla niektórych dzieci taki wyjazd jest pierwszą wyprawą bez rodziców, krokiem w dorosłość, wiąże się zatem z różnymi emocjami, które kształtują młodego człowieka.

Zimowy wyjazd nie musi wiązać się z dużymi wydatkami. Zaplanowany odpowiednio wcześniej nie nadwyręża kieszeni. Nie musi też być wyjazdem w góry. Dziecko może spędzić ferie u dziadków lub cioć i wujków. Ważne, by ten czas spędziło na zabawie np. wspólnych wypadach na łyżwy, zjazdach na sankach lub „byle czym”, budowaniu igloo lub zamku ze śniegu, urządzaniu bitwy na śnieżki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *