Mazury – gdzie czas się zatrzymał

wieczór na Mazurach

Mazury to jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski. Czyste powietrze, piękne jeziora i mnóstwo urokliwych miasteczek, to niewątpliwe zalety tej krainy. Co można robić na Mazurach? Gdzie warto się wybrać?

 

Giżycko – warto zobaczyć?

Giżycko to jedno z najchętniej uczęszczanych miast Warmii i Mazur. Mnóstwo jezior sprawia, że turyści nie opuszczają go przez cały sezon. Oprócz opalania się i pływania po giżyckich jeziorach, można również sporo pozwiedzać. Atrakcje Giżycka to m.in. wieża ciśnień z tarasem widokowym, zamek z XIV wieku, zachowane fortyfikacje twierdzy Boyen z XIX wieku oraz zabytkowe miejsca kultu religijnego.

 

Lidzbark Warmiński – dla kogo?

Lidzbark Warmiński to miasto, z wizyty w którym szczególnie zadowoleni będą wielbiciele historii. Najbardziej znaną atrakcją miasta jest oczywiście zamek, w którym według legend straszy duch biskupa warmińskiego – Ignacego Krasickiego. To tam organizowane są Biesiady Humory i Satyry. Oprócz zamku w Lidzbarku można zobaczyć również gotycki kościół z XIV wieku, oranżerię z XVIII wieku, czy fragmenty murów miejskich.

Jezioro bik - Olsztyn, Warmia

A może Iława?

Najbardziej charakterystyczny znak Iławy to posągi rzymskich bogów na ulicach miasta. Goszczą one w Iławie od 1976 roku, a przywędrowały tam z pałacu w Kamieńcu Suskim, gdzie Napoleon romansował z panią Walewską. Jednak pomniki bogów to niejedyne atrakcje Iławy. W mieście położone są dwie plaże, a na Jezioraku organizowane są rejsy statkiem wycieczkowym. W Iławie co roku odbywa się festiwal jazzowy, podczas którego miasto tętni życiem, a liczba turystów jest wówczas największa w całym sezonie.

W tym dziale  Uroki Holandii to nie tylko Amsterdam

 

Co zobaczyć w Mikołajkach?

Mikołajki to miasto popularne szczególnie wśród żeglarzy, nazywane żeglarską stolicą Polski. Znajduje się tam wioska żeglarska, w której w sezonie odbywają się liczne koncerty. Ponadto w mieście organizowany jest również festiwal szanty przyciągający do miasta mnóstwo turystów. Mikołajki mają piękną zabudowę pochodzącą z przełomu XIX i XX wieku. Miasto i jego okolice są bardzo atrakcyjne pod względem występującej tam fauny i flory. Mikołajki leżą w sąsiedztwie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, na którego terenie można zobaczyć najpiękniejsze polskie jeziora i wiele ciekawych odmian roślin.

 

Mrągowo – tylko festiwal country?

Mrągowo najbardziej znane jest z odbywającego się tam corocznie pikniku country. Jednak oprócz festiwalu przyciągającego nie tylko entuzjastów tej muzyki organizowane są tam także inne wydarzenia kulturalne. Na terenie Mrągowa odbywają się także Mazurska Noc Kabaretowa oraz Festiwal Kultury Kresowej. Mrągowo to miejsce idealne dla wszystkich wielbicieli westernów. Na obrzeżach miasta znajduje się miasteczko westernowe Mrongoville. W mieście zobaczyć można również Muzeum Warmii i Mazur, Wieżę Bismarcka, dawną wartownię, spichlerz, zabytkowy ratusz, czy zespół zabytkowych kamieniczek. Ponadto w Mrągowie znajduje się klub żeglarski, w którym wychowało się wielu mistrzów sztuki żeglarskiej.

 

Podczas pobytu warto sobie zapewnić przyjemny nocleg  w którymś ze znanych hotelów. Możemy tego dokonać za pomocą jednego z zaufanych biur podróży np. Kupwakacje.pl

W tym dziale  Bezpieczny wyjazd na Ukrainę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *