Jakie pamiątki przywieźć z Bułgarii?

Choć Polacy jeździli tam jeszcze w czasach komunizmu, to dzisiaj na nowo odkrywają piękny kraj, jakim jest Bułgaria. Wakacje spędzone w tym państwie będziemy chętnie wspominać, gdy nasze oczy zatrzymają się na pamiątkach z podróży. Które z nich warto przywieźć z wakacyjnych wojaży?

Bułgaria – wakacje pośród róż

Popularny wśród turystów kierunek jest kojarzony przede wszystkim ze złotym piaskiem plaż oraz morską wodą, która zachęca do regularnych kąpieli. Można by więc sądzić, że półki bułgarskich sklepów z pamiątkami będą się uginały pod ciężarem figurek statków oraz płaskorzeźb prezentujących słońce zachodzące nad taflą morza. Rzeczywistość jest jednak inna, a miejsce miniaturowych okrętów zajmują wyroby z dodatkiem… płatków róż. Wszechobecny kwiat o różowym zabarwieniu stał się symbolem Bułgarii, a wszystko za sprawą olejku różanego, który jest jednym z najważniejszych towarów eksportowych tego kraju. Aby wyróżnić swój region w oczach turystów, Bułgarzy zrobili wszystko, by ich kraj kojarzył się z zapachem lub wyglądem róży. W rezultacie wszędzie będziemy mogli znaleźć olejki i mydełka różane, wielowarstwowe gąbki do kąpieli nasączone pachnącym mydłem lub koszulki, torby i bluzy z nadrukowanym zarysem kwitnącej róży. Jeżeli więc planujemy wakacje w Bułgarii, już teraz pomyślmy o zabraniu dużej walizki, do której zmieszczą się pachnące różami zestawy upominkowe dla naszych przyjaciół i rodziny.

W tym dziale  Kolonie zamek moszna - oferta na 2023 rok

Wino i sztuka

Od niedawna Bułgaria słynie także z pysznych win, które wyróżniają się spośród innych bogactwem smaku oraz stosunkowo niską ceną. Jeżeli więc mamy wolne miejsce w bagażu, umieśćmy w nim choć jedną butelkę tego boskiego napoju. Co jeszcze możemy przywieźć z wakacji w tym kraju? W wielu punktach handlowych znajdziemy również charakterystyczne ikony. Pamiętajmy jednak o tym, że obrazy, które mijamy podczas zwiedzania turystycznych atrakcji wcale nie wyróżniają się unikalnym charakterem. Wręcz przeciwnie – są to ikony malowane masowo przez maszyny z sofijskiej fabryki. Jeśli więc zależy nam na artystycznej wartości obrazów, wybierajmy tylko te, które można kupić od straganiarzy handlujących dziełami sztuki. To właśnie u nich znajdziemy też ręcznie wyrabianą ceramikę oraz inne wyroby, których powstanie nie byłoby możliwe bez artystycznej inspiracji.

Różane olejki i mydełka, butelki z winem oraz rękodzieła – oto, co powinniśmy przywieźć z urlopu spędzonego w Bułgarii. Wakacje w tym pięknym kraju z pewnością będą obfitowały w wiele ciekawych doświadczeń. Warto więc zabrać ze sobą kilka upominków, których widok będzie nam nasuwał na myśl wspomnienia z upragnionego urlopu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *